Bartın Adliyesi Kısa Tarihçesi  

Bartın'da Cumhuriyet öncesi yıllarda Kadı'lık Teşkilatı kurulmuş ve Cumhuriyetin ilanına kadar Şer’i Mahkeme esasına göre yargısal faaliyet gösterilmiştir.

1905 yılında bu mahkemede Varnalı Ahmet Vefik Hoca görev yapmış, uzun yıllar bu görevde bulunmuştur. Bunun yanısıra Liva Mahkemesinde de bir Başkan ve biri Türk, biri de Rum olmak üzere iki üye görev yapmıştır. 1916 yılında Bolu Vilayeti Bartın Kazâsı Kadı'sı olarak Ahmed Gâlip Efendi'nin görev yaptığı bilinmektedir. Kadılık Teşkilatının kaldırılması ile birlikte bu günkü Adliyenin çekirdeğini oluşturan teşkilat kurulmuştur.

Adalet Teşkilatı 1898 tarihine kadar Kemerköprü mevkiinde bulunan ahşap bir binada görev yapmış,  3 Eylül 1968 tarihine kadar  Kaymakamlık, İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ile birlikte 1898 yılında yapılan  eski Hükümet Konağında adli hizmetler yürütülmüştür.

1968 yılında Bartın'da yaşanan büyük depremden sonra ayrı ayrı binalarda dağınık olarak hizmet vermeye devam eden adliye birimleri Bakanlık emri ile yeni bir binada  bir araya getirilmiş ve Bartın adliyesi tüm birimleri ile birlikte bu günkü stadyum yakınlarındaki  bir binaya taşınmış olup, 31 Mart 1973 tarihine  kadar ilçedeki adli hizmetler burada yürütülmeye devam edilmiştir.

Bartın Adliyesi 1 Nisan 1973 tarihinde yapımı tamamlanan bu günkü Adliye Binasına taşınarak burada adli hizmetler verilmeye başlanmış olup, adli hizmetler halen günümüzde de aynı binada  yürütülmeye devam olunmaktadır.

Zonguldak iline bağlı ilçe olan Bartın'ın 1991 yılında İl statüsüne geçmesi nedeni ile Bartın merkez Adliyesinin yanında bağlı mülhakat adliyeler  Ulus, Amasra ve Kurucaşile Adliyeleri de kurularak adli hizmetler ilçelerde de yürütülmeye başlanmış, mülhakat Kurucaşile Adliyesi 2012 yılında kapatılarak mülhakat Amasra adliyesi ile birleştirilmiş ve adli hizmetler halen Bartın merkez ve mülhakatları  Ulus ve  Amasra Adliyelerinde devam etmektedir.

 

  Bartın Adliyesi Fotoğrafları